Zapomeňte na přítomnost chirurgů. Dnes se operuje i na dálku

Zapomeňte na přítomnost chirurgů. Dnes se operuje i na dálku

Moderní technologie nemusí najít využití pouze v oblasti průmyslu, vojenství, nebo třeba výzkumu vesmíru (ostatně o tom jsme vás informovali v jednom z našich minulých příspěvků). Naše redakce se totiž rozhodla, že se zaměří na oblast zdravotnictví. Zde šel vývoj různých přístrojů kupředu raketovým tempem, a to až k tomu, že byl vynalezen přístroj, který umožní dálkové operace. Úplně ta první se u nás konala v roce 2010 a jak už po letech můžeme říci, samozřejmě se povedla. Svůj podíl na to měl nejenom kardiolog Andre Ng, ale i skvělé technologie, které byly využity. Pojďme se společně podívat na to, jak vlastně vše funguje a jak je možné, že chirurgové už nemusí být u svých pacientů. Na rovinu říkáme, že jsme tím nejenom fascinování, ale lehce máme i obavy z toho, kam vše dojde…

Stačí počítačová myš

Různých strojů, které dnes ovládají chirurgové pomocí joysticků, je dnes několik desítek. Ten, který vám chceme popsat a který má na svědomí společnost Catheter Robotics z amerického New Jersey je však v něčem unikátní. A to nejenom svou cenou, která je přes 10 000 000 korun, ale mimo jiné také tím, jak snadno se přístroj ovládá. To té doby bylo totiž téměř nemožné, že by se snad mohl lékař spolehnout výhradně na počítačovou myš. Zlom v lékařství ale ukázal, že to možné je.

Kdo nevěří, ten si může snadno dohledat i ukázkovou prezentaci, která se v roce 2011 konala také u nás. Zde posloužil v roli lékaře italský kardiochirurg, který pouze pomoci běžné počítačové myši navedl katetr do těla pacienta. Podobným způsobem samozřejmě proběhla i operace první, která byla logicky bez diváků – i zde byl použit šestimilimetrový katetr, který procházel tělem pacienta až do srdce, kde byla opravena porucha nepravidelnosti v rytmu. A to pomocí radiových pulsů.

Co je třeba? Připojení k internetu

Zmíněné možnosti samozřejmě stále ještě využívají klasické drátové přenosy mezi místem, odkud pracuje chirurg a samozřejmě operačním sálem. I tato technologie se však vyvíjí, což bude v budoucnu znamenat jediné – může vás operovat třeba váš vlastní lékař. Na toto téma jsme samozřejmě živě diskutovali a došli k závěru, že to možné skutečně je. Ideálním příkladem může být zahraniční cesta a úraz, který bude třeba operovat. Jste-li přesvědčeni o schopnostech vašeho lékaře, zde v Čechách, bude stačit jenom to, aby obě kliniky byly vybaveny danými stroji a také připojením k internetu. Zde jsme ale opět trochu skeptičtí, jelikož stabilitu připojení mohou ovlivňovat desítky věcí, nehledě na cílené útoky. Na druhou stranu je to výzva, jak stále danou technologii vylepšovat a přinášet něco nového. Za pár desítek let si možná na tento článek ještě s úsměvem vzpomeneme. A to třeba pár minut před tím, než půjdeme na operaci, kterou povede specialista z druhého konce světa.