Category Archives: Zajímavosti

Neinvazivní prenatální test a jeho výhody

Neinvazivní prenatální test a jeho výhody

Jste těhotná nebo se na nové mateřství připravujete? Určitě jste slyšely o nejrůznějších prenatálních testech, které jsou nabízeny budoucím maminkám ze všech stran. Slyšely jste ale o neinvazivní metodě? V dnešní době jsou lékaři schopni zjistit téměř vše, ale teprve v roce 2012 přišla na trh novinka, která začala být těhotným ženám nabízena. Do této doby se o neinvazivních testech téměř nemluvilo. A o co se vlastně jedná?

V České republice rapidně roste průměrný věk rodiček a těhotných žen. A samozřejmě s tímto trendem se zvyšuje i riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji se jedná o Downův syndrom. Většina žen prochází neinvazivním screeningem, ale ten nemá stoprocentní spolehlivost. Jsou ale i jiné možnosti?

Ano jsou. Jsou to právě nejrůznější neinvazivní testy, které může žena podstoupit a to nejčastěji ve 12. týdnu těhotenství.

Proč je neinvazivní prenatální test bezpečnější než invazivní výkon?

V případě, že se maminka rozhodne podstoupit neinvazivní prenatální test v těhotenství nemusí mít vůbec žádný strach, jedná se pouze o odběr krve. Z tohoto odběru jsou v laboratoři schopni odhalit Downův syndrom a další nejběžnější chromozomální vady plodu, jako například Edwardsů a Pataův syndrom.

Při těchto testech se ze vzorku krve těhotné ženy izoluje volná mimobuněčná DNA jejich plodu. Test se provádí nejčastěji v 10. týdnu těhotenství. Nahradí tento test klasickou invazivní metodu? Na tuto otázku není úplně jednoznačná odpověď. Prenatální testy se doporučují ženám, u kterých je riziko postižení plodu.

Jedná se například o špatné výsledky z běžně prováděného screeningu (kombinovaný test, triple test, integrovaný test). Tyto testy se také provádí z krve matky. Dalším důvodem může být nevyhovující nález při běžném ultrazvukovém vyšetření nebo špatná rodinná anamnéza. Lékaři je často doporučují i matkám v pokročilejším věku.

Neinvazivní prenatální test byl vyvinut jako bezpečná alternativa oproti amniocentéze a jiným invazivním výkonům. Testy prováděné z krve matky vyšetří pouze ty nejčastější typy chromozomálních, zatímco invazivní výkon umožní vyloučit všechny typy chromozomálních vad. Dalo by se říci, že neinvazivní prenatální test je takovým předskokanem. Pokud je vše v pořádku a hodnoty tak, jak by měly být, není potřeba nic řešit. Bohužel existuje sice malá, ale přece jen pravděpodobnost, že plod bude i tak postižen. Za předpokladu, že test ukáže nežádoucí výsledek, je stejně nutné provést invazivní výkon a potvrdit postižení plodu.

V České republice je v současné době nabízeno pět těchto testů. Jediný prenatální test, který se provádí v Evropě je Prenatal Safe, který je prováděn v 10. týdnu těhotenství. Výsledky jsou tedy velice rychlé a to od 3-7 pracovních dnů. Z krve lze i v tak brzkém stádiu přesně určit pohlaví dítěte. Dalším testem je Prenascan, ten se běžně provádí ve 13. týdnu těhotenství. Výsledky jsou známy do 14 dnů. Další velice známé testy jsou například MaterniT21. Stejně jako u Prenatalsafe, jsou výsledky do 5 dnů a testuje se již v 10. týdnu a poslední volbou může být Harmony prenatal test.
Je jen na vás, který si vyberete. Co se týče ceny, tak se ve většině případů pohybuje okolo 12,5 tis. Kč.

Jak probíhá umělé oplodnění?

Jak probíhá umělé oplodnění?

Ačkoliv je naše redakce složena výhradně z mužů, nedá se říci, že bychom se nespecializovali i na ryze ženská témata. Ale ruku na srdce – umělé oplodnění může být nutné i v případě, kdy chceme miminko, ale problém není v partnerce, ale v nás. Pojďme se tedy podívat, na to, jak vše probíhá. To hlavní, co je v daném procesu třeba, to je nutnost připravit ženu po hormonální stránce. V tomto ohledu je samozřejmě nutné podstupovat pravidelné hormonální injekce, které mají vliv na vaječníky a také na to, aby dozrávalo několik vajíček naráz. V rámci tohoto procesu, který může trvat 1 – 3 týdny se tak tělo každé ženy plně připraví na to, aby mohlo dojít k samotnému oplodnění. Tedy abychom byli konkrétní, nejprve je třeba onen odběr daných vajíček. To je zákrok trvající zhruba 10 minut a nejčastěji je pro hladký průběh prováděn v celkové anestezii.

Oplodnění vajíček

V den, kdy jsou ženě odebírána vajíčka, jsou samozřejmě mužům odebírány i spermie. Zde je proces o mnoho jednodušší, jelikož muž zvládne svou dávku spermií dodat sám – samozřejmě po masturbaci. Přesto úsměvy stranou, jelikož existuje ještě druhá metoda, a to je odsání – z nadvarlat. Samozřejmě poslední možností, která existuje, je spermobanka, ze které se vezmou spermie zvoleného dárce. Dále už může dojít k onomu lékařskému zázraku, kterým je umělé oplodnění ženy. To proběhne v laboratorních podmínkách a i zde jsou na výběr možnosti. Buď se spermie přidají s kultivačním médiem k vajíčku, nebo je využita moderní ICSI metoda. Při ní se vyberte ta nejkvalitnější spermie a vpraví se přímo do daného vajíčka. Pokud se vše povede, vzniká embryo, které je stále připravováno v laboratoři.

Finální fáze – transfer embryí

Embrya jsou samozřejmě pravidelně kontrolována a hlídána, a pokud je v tomto směru vše v pořádku, mohou být vpravena zpět do těla ženy. Tento zákrok už je naštěstí nebolestivý a jednoduchý. Důležité je, že nevpravená embrya mohou být v případě potřeby uchována pro pozdější použití. A pokud vše dopadne dobře, 10 dní po této poslední fázi již lze těhotenským testem zjistit, zda se vše povedlo, nebo nikoliv. Samozřejmě daný těhotenský test je poté třeba doplnit také vyšetřením ultrazvukem, který potvrdí, že se vše povedlo. Pokud ne, může dojít k dalšímu cyklu, na který mohou být buď využita uchovaná embrya, nebo se vše opakuje od začátku.

Jaká je pravděpodobnost?

Důležité je ale vědět, jaké jsou naděje na to, že se celý postup povede. Pokud žena podstupuje umělé oplodnění poprvé, má šanci 1:3, že se vše povede. Tedy jedna ze tří žen bude oplodněna. Po neúspěchu ale není třeba se stresovat, jelikož druhý pokus už je 50:50, tedy každá druhá žena tímto způsobem otěhotní. Podobná pravděpodobnost je i při proceduře poslední. Tím samozřejmě chceme naznačit, že současná věda a její vývoj dokáže dnes doslova zázraky, které byly v minulosti skutečně nemožné, a pokud ano, tak s velmi nízkou pravděpodobností úspěchu.

Zajímavosti o našem lidském těle

Zajímavosti o našem lidském těle

Většina lidí se nijak výrazně nezajímá o tom, jak jejich tělo funguje. A tak se zaměřují hlavně na klasické dodržování správného životního stylu, sportují a konají další prospěšné aktivity. My v naší redakci jsme však fascinováni i jinými oblastmi našeho života a tak jsme si řekli, že napíšeme článek, který popisuje právě to nejzajímavější, co může být s naším tělem spojeno. Pojďme na to.

Unikátní mozek

Že mozek patří mezi to nejvýznamnější v oblasti našeho těla, to nemusíme popisovat nijak důkladně. Pojďme se ale podívat na něco, co vás ohromí. Mozek totiž stejně jako jiné orgány vyžaduje ke svému fungování energii. A co je nejzajímavější, že ta se rovná podobné, jako spotřebuje běžná desetiwattová žárovka. Je to dáno hlavně tím, že nervové pulzy v rámci mozku putují rychlostí až 270 kilometrů hodině. A ty jdou mimo jiné ruku v ruce také s našimi reakcemi. Přesto to není jediná unikátní rychlost, která se mozku týká. Dodat totiž musíme i to, že informace které se šíří v rámci neuronů mohou dosahovat rychlosti i 430 kilometrů za hodinu. Unikátní.

Co vědce, ale i náš bloggerský tým také stále udivuje, to je ona kapacita mozku, která je tak nevyužitá. Samozřejmě ani my se v tomto nedokážeme oprostit od světa počítačů a tak zmíníme, že mozková kapacita je zhruba 1 000 GB. To znamená 1 TB. Ačkoliv mnozí mají v PC takto velký disk, uvědomme si, jak velké množství textových souborů by v něm muselo být. Obecně totiž platí, že jedna mozková buňka pojme všechny informace z kompletní encyklopedie.

Naše svalstvo

Pryč ale od mozku, protože jsou i zajímavější části našeho těla. Je to naše svalstvo. Pokud je to něčím unikátní, tak hlavně tím, kolik svalů používáme. A jelikož se na mě právě zamračil můj kolega, zjistil jsem si, že k tomu použil 43 mimických svalů – přitom na úsměv je jich třeba jenom 17. Z toho plyne, že usmívat se je mnohem jednodušší. Pokud se ale zaměříme na sílu našich svalů, zapomeňte na své bicepsy nebo tricepsy, jelikož tím nejsilnějším svalem v těle je naše jazyk. S ním souvisí i to, že ho také nejčastěji namáháme a procvičujeme, jelikož není chvíle, kdy by v našich ústech nebyl nějakým způsobem použitý.

Jak je to s našimi chlupy, fousy a vlasy?

Zajímá-li vás třeba to, jak dlouhé byste měli fousy, pokud byste se celý život neholili, můžeme vám to sdělit. Vědci totiž přišli na to, že je to až 9 metrů. S vousy, ale i vlasy na naší hlavě může souviset to, že každý z nich udrží dokonce i hmotnost 0,1 kilogramu. Vzhledem k jejich počtu tedy můžeme udržet i extrémně těžká břemena. A to i přesto, že velké množství vlasů každý den ztrácíme. A to nejenom při česání, ale i při běžném denním režimu. Množství se pohybuje na hodnotě 50 – 100 vlasů denně. A co je nejzajímavější, a z čehož máme jako mužský redaktorský tým radost, to je fakt, že mužské vlasy jsou z hlediska průměru dvojnásobné, než ty ženské.

Mapa jako školní atlas? Proč ne!

Mapa jako školní atlas? Proč ne!

Tištěnou mapu měl v posledních letech ve své ruce jenom málokdo. A to hlavně proto, že aktuálně využíváme mapy hlavně ve svých počítačích a noteboocích, ale také v mobilních telefonech a tabletech. V rámci toho samozřejmě máme k dispozici i aplikace, které mohou být provázány jak s verzemi od giganta kterým je Google, tak samozřejmě také s verzí od tuzemského poskytovatele map, za kterým stojí Seznam. A právě v tomto směru vám přinášíme jednu poměrně velkou zajímavost, která s mapovými podklady souvisí.

Vybírejte z různých vrstev

Dnes už není nic výjimečného, že nám online mapy umožní jednoduchým způsobem volit jednotlivé vrstvy daného podkladu. Máme tak na výběr jak klasiku, tak můžeme zkoumat mapu ve formě satelitních snímků, ale stejně tak v rámci fotek z letadla. Tím ale vše nekončí, jelikož kromě historických mapových podkladů můžeme volit ten, který je spjatý se zeměpisem – i proto je daná mapa označovaná jako zeměpisná.

Pokud o zeměpisu mluvíme, každý na hodiny ve škole vzpomíná jinak. Někdo s láskou, jiný s odporem. Věc se však má tak, že kromě vyhledávání konkrétních měst byly hodiny zaměřeny také na vyhledávání zajímavých lokalit, které jsou spjaty se současností, nebo historií. A přesně takové mapové podklady můžete dnes využívat. Samozřejmě online, s možností toho, jednoduše se o daném místě dozvědět více.

Ideální pro plánování výletů!

Možná si říkáte, k čemu je to dobré, jelikož k samotné orientaci v neznámé lokalitě to nepřidá. My jsme však nad účelem využití netápali ani minutu. Jakožto vášniví cestovatelé daný mapový podklad samozřejmě vítáme, jelikož nejenom nám umožní poznat zajímavá místa naší země. A to je to nejlepší ve chvíli, kdy plánujeme výlet nejenom v rámci našeho redaktorského týmu, ale třeba i ten soukromý, v rámci naší rodiny.

Méně znamená více

Pokud nás na daném podkladu něco skutečně překvapilo, tak rozhodně to, že není přeplácaný. Čekali jsme sice při prvním otevření desítky ikonek v každém městě. Opak byl ale pravdou. Vezměme si třeba známá města jako Hradec Králové – 2 místa, Brno – 6 míst, České Budějovice – 4 místa, nebo Karlovy Vary – 1 místo. Ačkoliv to řadě lidem připadá málo, my to vítáme. Proč? Jelikož mapa stále zůstává mapou a nikoliv nepřehledným shlukem informací, ve kterých se dříve nebo později ztratíme. Navíc máme jistotu, že poznáme to, co je skutečně TOP!

Co lze v daných podkladech nalézt?

Samozřejmě i my jsme mapové podklady začínali zkoumat konkrétně a detailně, abychom věděli, co přesně bylo jejich cílem. Najdeme zde nejenom rozhledny, hrady, zámky, vodní plochy, mosty nebo sportoviště, ale i přírodu nebo technické stavby. A proč taková škála? Jelikož každá takto zanesená oblast si drží své NEJ – je největší, nejmenší, nejstarší, nejdelší, nejkratší, nejvyšší či nejnavštěvovanější. A to je dobrý důvod, proč jsme se po stopách daných míst vydali, a to za jedním jediným účelem. Přinést vám soupis dalších článků, ve kterých vám už můžeme ukázat řadu konkrétních lokací, které jsme na mapě objevili.