Zajímavosti o našem lidském těle

Zajímavosti o našem lidském těle

Většina lidí se nijak výrazně nezajímá o tom, jak jejich tělo funguje. A tak se zaměřují hlavně na klasické dodržování správného životního stylu, sportují a konají další prospěšné aktivity. My v naší redakci jsme však fascinováni i jinými oblastmi našeho života a tak jsme si řekli, že napíšeme článek, který popisuje právě to nejzajímavější, co může být s naším tělem spojeno. Pojďme na to.

Unikátní mozek

Že mozek patří mezi to nejvýznamnější v oblasti našeho těla, to nemusíme popisovat nijak důkladně. Pojďme se ale podívat na něco, co vás ohromí. Mozek totiž stejně jako jiné orgány vyžaduje ke svému fungování energii. A co je nejzajímavější, že ta se rovná podobné, jako spotřebuje běžná desetiwattová žárovka. Je to dáno hlavně tím, že nervové pulzy v rámci mozku putují rychlostí až 270 kilometrů hodině. A ty jdou mimo jiné ruku v ruce také s našimi reakcemi. Přesto to není jediná unikátní rychlost, která se mozku týká. Dodat totiž musíme i to, že informace které se šíří v rámci neuronů mohou dosahovat rychlosti i 430 kilometrů za hodinu. Unikátní.

Co vědce, ale i náš bloggerský tým také stále udivuje, to je ona kapacita mozku, která je tak nevyužitá. Samozřejmě ani my se v tomto nedokážeme oprostit od světa počítačů a tak zmíníme, že mozková kapacita je zhruba 1 000 GB. To znamená 1 TB. Ačkoliv mnozí mají v PC takto velký disk, uvědomme si, jak velké množství textových souborů by v něm muselo být. Obecně totiž platí, že jedna mozková buňka pojme všechny informace z kompletní encyklopedie.

Naše svalstvo

Pryč ale od mozku, protože jsou i zajímavější části našeho těla. Je to naše svalstvo. Pokud je to něčím unikátní, tak hlavně tím, kolik svalů používáme. A jelikož se na mě právě zamračil můj kolega, zjistil jsem si, že k tomu použil 43 mimických svalů – přitom na úsměv je jich třeba jenom 17. Z toho plyne, že usmívat se je mnohem jednodušší. Pokud se ale zaměříme na sílu našich svalů, zapomeňte na své bicepsy nebo tricepsy, jelikož tím nejsilnějším svalem v těle je naše jazyk. S ním souvisí i to, že ho také nejčastěji namáháme a procvičujeme, jelikož není chvíle, kdy by v našich ústech nebyl nějakým způsobem použitý.

Jak je to s našimi chlupy, fousy a vlasy?

Zajímá-li vás třeba to, jak dlouhé byste měli fousy, pokud byste se celý život neholili, můžeme vám to sdělit. Vědci totiž přišli na to, že je to až 9 metrů. S vousy, ale i vlasy na naší hlavě může souviset to, že každý z nich udrží dokonce i hmotnost 0,1 kilogramu. Vzhledem k jejich počtu tedy můžeme udržet i extrémně těžká břemena. A to i přesto, že velké množství vlasů každý den ztrácíme. A to nejenom při česání, ale i při běžném denním režimu. Množství se pohybuje na hodnotě 50 – 100 vlasů denně. A co je nejzajímavější, a z čehož máme jako mužský redaktorský tým radost, to je fakt, že mužské vlasy jsou z hlediska průměru dvojnásobné, než ty ženské.