Category Archives: Technologie

Online marketing a jeho současné trendy

Online marketing a jeho současné trendy

Stejně tak, jako v módě přichází každý rok na trh nové trendy, tak i v online marketingu. Není se vůbec čemu divit. Toto odvětví neustále stoupá a firmy mu tak v online marketingu vidí potenciál. Zatímco před deseti lety byl v České republice tento obor v plenkách, dnes najdete několik set agentur tímto oborem se zabývajících. Jedná se o nejrůznější reklamní agentury, marketingová či grafická studia. Každý nabízí to stejné, ale jen málo kdo z nich to doopravdy umí a naplní vámi požadované cíle. Proto je nutné se zaměřit na výběr vhodného studia. Pokud je cena vaše jediné rozhodovací kritérium, určitě to v tomto oboru není dobré. Online marketing stojí peníze a peníze pak vydělává. Nemusíte se bát, že když vložíte do online marketingu 50 tis. Kč, už nikdy se vám tyto peníze nevrátí, je to přesně naopak.

Co rozhodně ovládá v současné době náš život jsou sociální sítě, při kterých je potřeba na online marketing myslet. Už naprosto odzvonila doba přeplácaných webových stánek, na kterých najdete milion blikajících, do očí bijících a naprosto nevkusných banerů, které lákají zákazníka ke koupi nějakého nesmyslného produktu. Dnešní doba nabízí neomezené množství sofistikovanějších online nástrojů, které nenásilnou formou přivedou zákazníka na váš web a prodají mu požadovaný produkt.

Trendy pro tento rok

Vrátila bych se zpět k trendům pro rok 2016. Na řadu přichází věc, kterou všichni moc dobře známe a často využíváme. Jsou to emotikony. Ty jsou využívány nejčastěji v soukromých konverzacích mezi dvěma lidmi, ale s nástupem sociálních médii se vše mění. V tomto roce budou na vzestupu a nesetkáte se s nimi jen v komentářích vašich kamarádů na Facebooku, ale i v komentářích nadnárodních organizací a firem. Není v tom nic infantilního nebo zvláštního. Naopak je dokázáno, že příspěvek s emotikonou upoutá pozornost o 25% větší, než bez něj. Jelikož za každé zobrazení reklamy platíte nehorázné peníze, tak se to celkem hodí.

Firmy by se měly také připravit na to, že se budou muset začít přizpůsobovat ve strategii lidem, ne naopak. Do popředí jsou profese, jako: Bloger, Youtuber a jim podobní. Firmy tak budou muset začít reagovat na potřeby těchto lidí. Rozroste se tak jejich spolupráce. Bohužel jdeme do doby, kdy youtuber bude slavnější než herec nebo zpěvák a firmy se tomu musí přizpůsobit, v těchto lidech je obrovský potenciál.

Určitě jste již zaznamenali, že spousta celebrit dělá tzv. živé přenosy. Tento trend byl odstartován v roce 2015 a ihned se stal virálním. Za chvíli dospějeme k tomu, že uvidíme i přímý přenos ze záchodu, ale to snad ještě nějaký čas potrvá. Firmy se tak tak naučily psát blogy a dělat ebooky a je zde zase něco nového. Pokud se firma bude chtít udržet na špici, bude se muset smířit s tím, že video obsah vládne světem. Živé video má totiž neuvěřitelnou sílu propojit vás s diváky na mnohem intimnější bázi. Bohužel, toto nedokáže ani sebelépe napsaný blogový článek. Co prostě frčí? Je to jednoznačně video. Pokud se vám podaří nahrát dostatečně virální video, ve kterém bude logo vaší firmy, máte částečně vyhráno. Takové video se pak šíří jako “smrad” a díky oblibě se dostane miliony shlédnutí.

Zapomeňte na přítomnost chirurgů. Dnes se operuje i na dálku

Zapomeňte na přítomnost chirurgů. Dnes se operuje i na dálku

Moderní technologie nemusí najít využití pouze v oblasti průmyslu, vojenství, nebo třeba výzkumu vesmíru (ostatně o tom jsme vás informovali v jednom z našich minulých příspěvků). Naše redakce se totiž rozhodla, že se zaměří na oblast zdravotnictví. Zde šel vývoj různých přístrojů kupředu raketovým tempem, a to až k tomu, že byl vynalezen přístroj, který umožní dálkové operace. Úplně ta první se u nás konala v roce 2010 a jak už po letech můžeme říci, samozřejmě se povedla. Svůj podíl na to měl nejenom kardiolog Andre Ng, ale i skvělé technologie, které byly využity. Pojďme se společně podívat na to, jak vlastně vše funguje a jak je možné, že chirurgové už nemusí být u svých pacientů. Na rovinu říkáme, že jsme tím nejenom fascinování, ale lehce máme i obavy z toho, kam vše dojde…

Stačí počítačová myš

Různých strojů, které dnes ovládají chirurgové pomocí joysticků, je dnes několik desítek. Ten, který vám chceme popsat a který má na svědomí společnost Catheter Robotics z amerického New Jersey je však v něčem unikátní. A to nejenom svou cenou, která je přes 10 000 000 korun, ale mimo jiné také tím, jak snadno se přístroj ovládá. To té doby bylo totiž téměř nemožné, že by se snad mohl lékař spolehnout výhradně na počítačovou myš. Zlom v lékařství ale ukázal, že to možné je.

Kdo nevěří, ten si může snadno dohledat i ukázkovou prezentaci, která se v roce 2011 konala také u nás. Zde posloužil v roli lékaře italský kardiochirurg, který pouze pomoci běžné počítačové myši navedl katetr do těla pacienta. Podobným způsobem samozřejmě proběhla i operace první, která byla logicky bez diváků – i zde byl použit šestimilimetrový katetr, který procházel tělem pacienta až do srdce, kde byla opravena porucha nepravidelnosti v rytmu. A to pomocí radiových pulsů.

Co je třeba? Připojení k internetu

Zmíněné možnosti samozřejmě stále ještě využívají klasické drátové přenosy mezi místem, odkud pracuje chirurg a samozřejmě operačním sálem. I tato technologie se však vyvíjí, což bude v budoucnu znamenat jediné – může vás operovat třeba váš vlastní lékař. Na toto téma jsme samozřejmě živě diskutovali a došli k závěru, že to možné skutečně je. Ideálním příkladem může být zahraniční cesta a úraz, který bude třeba operovat. Jste-li přesvědčeni o schopnostech vašeho lékaře, zde v Čechách, bude stačit jenom to, aby obě kliniky byly vybaveny danými stroji a také připojením k internetu. Zde jsme ale opět trochu skeptičtí, jelikož stabilitu připojení mohou ovlivňovat desítky věcí, nehledě na cílené útoky. Na druhou stranu je to výzva, jak stále danou technologii vylepšovat a přinášet něco nového. Za pár desítek let si možná na tento článek ještě s úsměvem vzpomeneme. A to třeba pár minut před tím, než půjdeme na operaci, kterou povede specialista z druhého konce světa.

Co dnes patří mezi skutečné technologie budoucnosti?

Co dnes patří mezi skutečné technologie budoucnosti?

Náš blog se rozhodně neohlíží jenom do minulosti, ale snažíme se nahlížet také do budoucnosti. A to proto, že i ta může jednou směrovat naše kroky a tak mapuje náš život i nyní. V tomto směru vám chceme představit několik technologií budoucnosti, které jsou v současné době možná pouze sci-fi, ale za pár let, nebo i pár desítek let se budou běžně používat. Jaké to jsou? To si aktuálně povíme.

Umělé stroje – roboti

Ty dnes nacházejí uplatnění v široké škále oblastí, ve kterých žijeme. Ideálním případem je oblast vojenství, dále i oblasti průmyslu nebo výroby, ale stejně tak i oblast našich domovů. I zde máme celou řadu různých technologických výrobků, které svým způsobem nejsou nic jiného, než technologičtí pomocníci. Vědci ale stále více a více zkoumají různé prototypy a snaží se o jediné – aby jednou robot dokázal plně nahradit člověka, nebo zvíře. A že se jim to začíná dařit, ukazují ty nejlepší varianty, které jsou člověku velmi podobní, umí stejně chodit, reagovat, ale v rámci některých pokynů také myslet. Jinak tomu není ani ve zvířecí říši, kde se setkáme hlavně s robotickými zástupci, kteří napodobují klasická zvířata v běhu, ale i ptáky v letu. K tomu přitom stačí jediné, a to lehká uhlíková vlákna a výkonný motorek. A pokud nevěříte, že je to možné, potom se spolu s námi nechte unášet záběry, které jsou pořízeny v rámci projektu SmartBird.

Cestování ve vakuu

Další oblast, která rozhodně stojí za zmínku, je možnost cestovat ve vakuu. A to proto, že právě toto konkrétní prostředí umožní to, že odpor okolního vzduchu je takřka nulový. A pokud i vám toto zní jako hudba velmi vzdálené budoucnosti, potom věřte, že tomu tak není. Vypátrali jsme totiž, že existuje projekt nesoucí název ETT – Evacuated Tube Transport. A v čem je výjimečný? Rozhodně v tom, že se jedná o stavbu s unikátních trubic, kterými by měli v rámci budoucnostu cestovat běžní lidé – třeba na dovolenou. A jaká je hlavní výhoda? Rozhodně cestovní rychlost, jelikož pokud se projekt povede, můžeme vzdálenost 6 500 kilometrů zdolat za pouhou jednu hodinu. To znamená, že přesně tak dlouho by nám trvala jedna cesta z Prahy do kanadské Ottawy. My v našem redaktorském týmu o tom sníme.

Objevovaní vesmíru pomocí chytrého prachu

Kosmický program celé řady zemí postupně uvadá, a to pro svou nákladnost. I to by se ale mohlo budoucnu změnit. Jak se nám podařilo vypátrat, řada vědců aktuálně pracuje na projektu s názvem Sprite. Ten nemá nic společného s oblíbeným nápojem, nýbrž s ním, jak by mohly vypadat budoucí kosmické sondy. Ty už nyní dostaly přezdívku „chytrý prach“, a to samozřejmě z toho důvodu, že se jedná pouze o drobné čipy. Zapomeňme tedy na velké a drahé raketoplány, jelikož záhady ve smíru pro nás mohou v budoucnu zkoumat zařízení o hmotnosti miligramů.