Mapa jako školní atlas? Proč ne!

Mapa jako školní atlas? Proč ne!

Tištěnou mapu měl v posledních letech ve své ruce jenom málokdo. A to hlavně proto, že aktuálně využíváme mapy hlavně ve svých počítačích a noteboocích, ale také v mobilních telefonech a tabletech. V rámci toho samozřejmě máme k dispozici i aplikace, které mohou být provázány jak s verzemi od giganta kterým je Google, tak samozřejmě také s verzí od tuzemského poskytovatele map, za kterým stojí Seznam. A právě v tomto směru vám přinášíme jednu poměrně velkou zajímavost, která s mapovými podklady souvisí.

Vybírejte z různých vrstev

Dnes už není nic výjimečného, že nám online mapy umožní jednoduchým způsobem volit jednotlivé vrstvy daného podkladu. Máme tak na výběr jak klasiku, tak můžeme zkoumat mapu ve formě satelitních snímků, ale stejně tak v rámci fotek z letadla. Tím ale vše nekončí, jelikož kromě historických mapových podkladů můžeme volit ten, který je spjatý se zeměpisem – i proto je daná mapa označovaná jako zeměpisná.

Pokud o zeměpisu mluvíme, každý na hodiny ve škole vzpomíná jinak. Někdo s láskou, jiný s odporem. Věc se však má tak, že kromě vyhledávání konkrétních měst byly hodiny zaměřeny také na vyhledávání zajímavých lokalit, které jsou spjaty se současností, nebo historií. A přesně takové mapové podklady můžete dnes využívat. Samozřejmě online, s možností toho, jednoduše se o daném místě dozvědět více.

Ideální pro plánování výletů!

Možná si říkáte, k čemu je to dobré, jelikož k samotné orientaci v neznámé lokalitě to nepřidá. My jsme však nad účelem využití netápali ani minutu. Jakožto vášniví cestovatelé daný mapový podklad samozřejmě vítáme, jelikož nejenom nám umožní poznat zajímavá místa naší země. A to je to nejlepší ve chvíli, kdy plánujeme výlet nejenom v rámci našeho redaktorského týmu, ale třeba i ten soukromý, v rámci naší rodiny.

Méně znamená více

Pokud nás na daném podkladu něco skutečně překvapilo, tak rozhodně to, že není přeplácaný. Čekali jsme sice při prvním otevření desítky ikonek v každém městě. Opak byl ale pravdou. Vezměme si třeba známá města jako Hradec Králové – 2 místa, Brno – 6 míst, České Budějovice – 4 místa, nebo Karlovy Vary – 1 místo. Ačkoliv to řadě lidem připadá málo, my to vítáme. Proč? Jelikož mapa stále zůstává mapou a nikoliv nepřehledným shlukem informací, ve kterých se dříve nebo později ztratíme. Navíc máme jistotu, že poznáme to, co je skutečně TOP!

Co lze v daných podkladech nalézt?

Samozřejmě i my jsme mapové podklady začínali zkoumat konkrétně a detailně, abychom věděli, co přesně bylo jejich cílem. Najdeme zde nejenom rozhledny, hrady, zámky, vodní plochy, mosty nebo sportoviště, ale i přírodu nebo technické stavby. A proč taková škála? Jelikož každá takto zanesená oblast si drží své NEJ – je největší, nejmenší, nejstarší, nejdelší, nejkratší, nejvyšší či nejnavštěvovanější. A to je dobrý důvod, proč jsme se po stopách daných míst vydali, a to za jedním jediným účelem. Přinést vám soupis dalších článků, ve kterých vám už můžeme ukázat řadu konkrétních lokací, které jsme na mapě objevili.