Jak probíhá umělé oplodnění?

Jak probíhá umělé oplodnění?

Ačkoliv je naše redakce složena výhradně z mužů, nedá se říci, že bychom se nespecializovali i na ryze ženská témata. Ale ruku na srdce – umělé oplodnění může být nutné i v případě, kdy chceme miminko, ale problém není v partnerce, ale v nás. Pojďme se tedy podívat, na to, jak vše probíhá. To hlavní, co je v daném procesu třeba, to je nutnost připravit ženu po hormonální stránce. V tomto ohledu je samozřejmě nutné podstupovat pravidelné hormonální injekce, které mají vliv na vaječníky a také na to, aby dozrávalo několik vajíček naráz. V rámci tohoto procesu, který může trvat 1 – 3 týdny se tak tělo každé ženy plně připraví na to, aby mohlo dojít k samotnému oplodnění. Tedy abychom byli konkrétní, nejprve je třeba onen odběr daných vajíček. To je zákrok trvající zhruba 10 minut a nejčastěji je pro hladký průběh prováděn v celkové anestezii.

Oplodnění vajíček

V den, kdy jsou ženě odebírána vajíčka, jsou samozřejmě mužům odebírány i spermie. Zde je proces o mnoho jednodušší, jelikož muž zvládne svou dávku spermií dodat sám – samozřejmě po masturbaci. Přesto úsměvy stranou, jelikož existuje ještě druhá metoda, a to je odsání – z nadvarlat. Samozřejmě poslední možností, která existuje, je spermobanka, ze které se vezmou spermie zvoleného dárce. Dále už může dojít k onomu lékařskému zázraku, kterým je umělé oplodnění ženy. To proběhne v laboratorních podmínkách a i zde jsou na výběr možnosti. Buď se spermie přidají s kultivačním médiem k vajíčku, nebo je využita moderní ICSI metoda. Při ní se vyberte ta nejkvalitnější spermie a vpraví se přímo do daného vajíčka. Pokud se vše povede, vzniká embryo, které je stále připravováno v laboratoři.

Finální fáze – transfer embryí

Embrya jsou samozřejmě pravidelně kontrolována a hlídána, a pokud je v tomto směru vše v pořádku, mohou být vpravena zpět do těla ženy. Tento zákrok už je naštěstí nebolestivý a jednoduchý. Důležité je, že nevpravená embrya mohou být v případě potřeby uchována pro pozdější použití. A pokud vše dopadne dobře, 10 dní po této poslední fázi již lze těhotenským testem zjistit, zda se vše povedlo, nebo nikoliv. Samozřejmě daný těhotenský test je poté třeba doplnit také vyšetřením ultrazvukem, který potvrdí, že se vše povedlo. Pokud ne, může dojít k dalšímu cyklu, na který mohou být buď využita uchovaná embrya, nebo se vše opakuje od začátku.

Jaká je pravděpodobnost?

Důležité je ale vědět, jaké jsou naděje na to, že se celý postup povede. Pokud žena podstupuje umělé oplodnění poprvé, má šanci 1:3, že se vše povede. Tedy jedna ze tří žen bude oplodněna. Po neúspěchu ale není třeba se stresovat, jelikož druhý pokus už je 50:50, tedy každá druhá žena tímto způsobem otěhotní. Podobná pravděpodobnost je i při proceduře poslední. Tím samozřejmě chceme naznačit, že současná věda a její vývoj dokáže dnes doslova zázraky, které byly v minulosti skutečně nemožné, a pokud ano, tak s velmi nízkou pravděpodobností úspěchu.