Co dnes patří mezi skutečné technologie budoucnosti?

Co dnes patří mezi skutečné technologie budoucnosti?

Náš blog se rozhodně neohlíží jenom do minulosti, ale snažíme se nahlížet také do budoucnosti. A to proto, že i ta může jednou směrovat naše kroky a tak mapuje náš život i nyní. V tomto směru vám chceme představit několik technologií budoucnosti, které jsou v současné době možná pouze sci-fi, ale za pár let, nebo i pár desítek let se budou běžně používat. Jaké to jsou? To si aktuálně povíme.

Umělé stroje – roboti

Ty dnes nacházejí uplatnění v široké škále oblastí, ve kterých žijeme. Ideálním případem je oblast vojenství, dále i oblasti průmyslu nebo výroby, ale stejně tak i oblast našich domovů. I zde máme celou řadu různých technologických výrobků, které svým způsobem nejsou nic jiného, než technologičtí pomocníci. Vědci ale stále více a více zkoumají různé prototypy a snaží se o jediné – aby jednou robot dokázal plně nahradit člověka, nebo zvíře. A že se jim to začíná dařit, ukazují ty nejlepší varianty, které jsou člověku velmi podobní, umí stejně chodit, reagovat, ale v rámci některých pokynů také myslet. Jinak tomu není ani ve zvířecí říši, kde se setkáme hlavně s robotickými zástupci, kteří napodobují klasická zvířata v běhu, ale i ptáky v letu. K tomu přitom stačí jediné, a to lehká uhlíková vlákna a výkonný motorek. A pokud nevěříte, že je to možné, potom se spolu s námi nechte unášet záběry, které jsou pořízeny v rámci projektu SmartBird.

Cestování ve vakuu

Další oblast, která rozhodně stojí za zmínku, je možnost cestovat ve vakuu. A to proto, že právě toto konkrétní prostředí umožní to, že odpor okolního vzduchu je takřka nulový. A pokud i vám toto zní jako hudba velmi vzdálené budoucnosti, potom věřte, že tomu tak není. Vypátrali jsme totiž, že existuje projekt nesoucí název ETT – Evacuated Tube Transport. A v čem je výjimečný? Rozhodně v tom, že se jedná o stavbu s unikátních trubic, kterými by měli v rámci budoucnostu cestovat běžní lidé – třeba na dovolenou. A jaká je hlavní výhoda? Rozhodně cestovní rychlost, jelikož pokud se projekt povede, můžeme vzdálenost 6 500 kilometrů zdolat za pouhou jednu hodinu. To znamená, že přesně tak dlouho by nám trvala jedna cesta z Prahy do kanadské Ottawy. My v našem redaktorském týmu o tom sníme.

Objevovaní vesmíru pomocí chytrého prachu

Kosmický program celé řady zemí postupně uvadá, a to pro svou nákladnost. I to by se ale mohlo budoucnu změnit. Jak se nám podařilo vypátrat, řada vědců aktuálně pracuje na projektu s názvem Sprite. Ten nemá nic společného s oblíbeným nápojem, nýbrž s ním, jak by mohly vypadat budoucí kosmické sondy. Ty už nyní dostaly přezdívku „chytrý prach“, a to samozřejmě z toho důvodu, že se jedná pouze o drobné čipy. Zapomeňme tedy na velké a drahé raketoplány, jelikož záhady ve smíru pro nás mohou v budoucnu zkoumat zařízení o hmotnosti miligramů.